צילום עובדים בזמן עבודתם על ידי הבוס – האם זה חוקי?

צילום עורכי דין בעבודה

עם התפתחות הטכנולוגיה מצלמות נעשו נגישות ונפוצות הרבה יותר.

בחנות, ברחוב ובמעלית, נראה שבכל פינה צצות מצלמות במעגל סגור כמו פטריות אחרי הגשם. לאחרונה גם מקומות עבודה החלו לאמץ מגמה זאת ומשרדים רבים מתקינים מצלמות שונות ומשונות מתוך מטרה לעקוב אחרי העובדים שלהם ולבדוק את טיב העבודה שלהם.

עובדים רבים מתרעמים על תופעה זאת וגורסים כי מדובר בהפרה בוטה של הפרטיות. אז איזה צד צודק במחלוקת זאת ומה אומר החוק בסוגיה של התקנת מצלמות מעקב אחר העובדים? כתבה זאת באה לתת מענה בדיוק לשאלות אלו.

 

כיצד מתייחס החוק לצילום עובדים במקום עבודתם

בהתאם לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ובהתאם לחוק הגנת הפרטיות, כל אדם רשאי לפרטיות ואין להיכנס לרשות היחיד של אדם מבלי שהוא מסכים לכך.

על פי פסיקות קודמות של בית המשפט בנושא הכוונה ברשות היחיד היא למקרים בהם אדם לא מצפה כי יעקבו או יבלשו אחריו. אם כן, על בסיס חוקים אלו ופסיקות של בית המשפט בנושא מעסיקים לרוב אינם רשאים לצלם את עובדיהם ללא ידיעתם והסכמתם המפורשת.

 

מתי בכל זאת רשאי המעסיק להשתמש במצלמות

במקרים מסוימים החוק מתיר למעסיק להתקין מצלמות מעקב במקום העבודה.

כך למשל אם מטרת התקנת המצלמות היא שמירה על ביטחונם של הנוכחים בבית העסק או שמירה על הרכוש והציוד במקום רשאי המעסיק להתקין מצלמות ללא צורך בהסכמה מצד העובדים. מקרים נוספים בהם יש למעסיק היתר להתקין מצלמות הם מקרים בהם העסק מכיל מידע רגיש שיש לאבטח או מקרים בהם המצלמות משמשות לניתור איכות השירות שהעובדים מספקים ללקוחות.

חשוב לציין כי אין המעסיק רשאי להשתמש בהקלטות אלו למטרות אחרות מאלו שנקבעו בחוק. במידה והמעסיק רוצה להתקין מצלמה ממניעים אחרים ואין באפשרותו כל אלטרנטיבה אחרת בכדי להגיע אל אותה מטרה עליו לפנות לעובדים ולהגיע איתם להסכמה בדבר היקף השימוש במצלמות.

 

מה עלי לעשות אם גיליתי שהמעסיק צילם אותי בניגוד לחוק

עובד אשר גילה כי המעסיק צילם אותו ללא הסכמתו ובניגוד לחוק רשאי להתפטר בדין מפוטר. בדומה לפיטורים, כאשר אדם מתפטר בדין מפוטר הוא זכאי לפיצויי פיטורים.

בנוסף, בניגוד לאדם שמתפטר ממקום עבודתו מיזמתו, אדם המתפטר בדין מפוטר זכאי לקבל דמי אבטלה ישר אחרי סיום העסקתו במקום העבודה הנוכחי שלו ולא בתום תקופה של 90 ימים. יתר כל כן, כיוון שהמעסיק למעשה עבר עבירה פלילית העובד יכול לפנות למשטרה ולהגיש תלונה בגין הפרת זכותו לפרטיות.

פרטיות העובד אינה עניין של מה בכך, לכן כאשר מעסיקים מעוניינים להתקין מצלמות במקום העבודה עליהם לפעול על פי נהלים ברורים ואף לשתף את העובדים במידת הצורך בכדי להגיע איתם להסכמה.

 

פטיש בית המשפט חום

תוכן עניינים
רוצה שג'וש יתעד לך את הרגע?
מסיבה
צילום אירוע חוץ מרובה אנשים

חשבתם פעם כיצד מצלמים אירוע הפגנה מרובה אנשים מלמעלה? טקס המוני או אפילו חתונות? עושים זאת ע"י שימוש בבמות הרמה לצלמי סטילס או וידיאו המעוניינים לתת זווית מגובה יעיל ואטרקטיבי.

Read More »
מסכים
מצלמות אבטחה מומלצות לבית

לבנות בית במדינת ישראל זה לא עניין של מה בכך מבחינה כלכלית. לכן אפשר להבין מדוע כל מי שכבר בנה בית, רוצה לשמור ולהגן עליו כמה שרק אפשר. זה נשמע

Read More »
תמרור מצלמת מהירות
נתפסת במצלמת מהירות? מהם השלבים מכאן

רקע מצלמות המהירות הנייחות מעוררות חששות רבים וניתן לראות אותם פעמים רבות בצידי הכביש. המון נהגים מקבלים דוחות על מהירות מופרזת בשל קליטת המצלמות הללו. בשנתיים האחרונות חל שינוי גדול

Read More »
תמונות בבית הלבן
עיצוב הבית על ידי תמונות

מי מאיתנו לא אוהב מראה של בית מעוצב? בתקופה בה העיצוב האישי הפך למגמה ברורה בעולם העיצוב והאדריכלות, את מקומו של "המראה האוניברסלי" והסטנדרטי תפסו הטעם האישי והגוון המיוחד של

Read More »
סוגים שונים של פרחים
זוויות מחמיאות לצילום פרחים

כוחן של הרשתות החברתיות, אשר נכנסו לחיינו בעשור האחרון, צובר תאוצה מדי שנה. בין שלל התכנים אותם מעלים אנשים לרשת, בהם בעלי חיים ונקודות נוף, הפכו הפרחים לאתגר צילומי פופולרי

Read More »
בקבוק יין אדום מצולם
איך לצלם בקבוק יין לקטלוג באופן מושלם

תחום הצילום הפך בשנים האחרונות לאחד התחומים הנחשקים ביותר בארץ בפרט ובעולם בכלל. מדובר כאן על תחום יצירתי שמאפשר להגיע לאופקים שונים, וככל שהצילומים ייחודיים וספציפיים יותר – ככה הצלם

Read More »
רוצה שג'וש יתעד לך את הרגע?