צילום עובדים בזמן עבודתם על ידי הבוס – האם זה חוקי?

צילום עורכי דין בעבודה

עם התפתחות הטכנולוגיה מצלמות נעשו נגישות ונפוצות הרבה יותר.

בחנות, ברחוב ובמעלית, נראה שבכל פינה צצות מצלמות במעגל סגור כמו פטריות אחרי הגשם. לאחרונה גם מקומות עבודה החלו לאמץ מגמה זאת ומשרדים רבים מתקינים מצלמות שונות ומשונות מתוך מטרה לעקוב אחרי העובדים שלהם ולבדוק את טיב העבודה שלהם.

עובדים רבים מתרעמים על תופעה זאת וגורסים כי מדובר בהפרה בוטה של הפרטיות. אז איזה צד צודק במחלוקת זאת ומה אומר החוק בסוגיה של התקנת מצלמות מעקב אחר העובדים? כתבה זאת באה לתת מענה בדיוק לשאלות אלו.

 

כיצד מתייחס החוק לצילום עובדים במקום עבודתם

בהתאם לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ובהתאם לחוק הגנת הפרטיות, כל אדם רשאי לפרטיות ואין להיכנס לרשות היחיד של אדם מבלי שהוא מסכים לכך.

על פי פסיקות קודמות של בית המשפט בנושא הכוונה ברשות היחיד היא למקרים בהם אדם לא מצפה כי יעקבו או יבלשו אחריו. אם כן, על בסיס חוקים אלו ופסיקות של בית המשפט בנושא מעסיקים לרוב אינם רשאים לצלם את עובדיהם ללא ידיעתם והסכמתם המפורשת.

 

מתי בכל זאת רשאי המעסיק להשתמש במצלמות

במקרים מסוימים החוק מתיר למעסיק להתקין מצלמות מעקב במקום העבודה.

כך למשל אם מטרת התקנת המצלמות היא שמירה על ביטחונם של הנוכחים בבית העסק או שמירה על הרכוש והציוד במקום רשאי המעסיק להתקין מצלמות ללא צורך בהסכמה מצד העובדים. מקרים נוספים בהם יש למעסיק היתר להתקין מצלמות הם מקרים בהם העסק מכיל מידע רגיש שיש לאבטח או מקרים בהם המצלמות משמשות לניתור איכות השירות שהעובדים מספקים ללקוחות.

חשוב לציין כי אין המעסיק רשאי להשתמש בהקלטות אלו למטרות אחרות מאלו שנקבעו בחוק. במידה והמעסיק רוצה להתקין מצלמה ממניעים אחרים ואין באפשרותו כל אלטרנטיבה אחרת בכדי להגיע אל אותה מטרה עליו לפנות לעובדים ולהגיע איתם להסכמה בדבר היקף השימוש במצלמות.

 

מה עלי לעשות אם גיליתי שהמעסיק צילם אותי בניגוד לחוק

עובד אשר גילה כי המעסיק צילם אותו ללא הסכמתו ובניגוד לחוק רשאי להתפטר בדין מפוטר. בדומה לפיטורים, כאשר אדם מתפטר בדין מפוטר הוא זכאי לפיצויי פיטורים.

בנוסף, בניגוד לאדם שמתפטר ממקום עבודתו מיזמתו, אדם המתפטר בדין מפוטר זכאי לקבל דמי אבטלה ישר אחרי סיום העסקתו במקום העבודה הנוכחי שלו ולא בתום תקופה של 90 ימים. יתר כל כן, כיוון שהמעסיק למעשה עבר עבירה פלילית העובד יכול לפנות למשטרה ולהגיש תלונה בגין הפרת זכותו לפרטיות.

פרטיות העובד אינה עניין של מה בכך, לכן כאשר מעסיקים מעוניינים להתקין מצלמות במקום העבודה עליהם לפעול על פי נהלים ברורים ואף לשתף את העובדים במידת הצורך בכדי להגיע איתם להסכמה.

 

פטיש בית המשפט חום

תוכן עניינים
רוצה שג'וש יתעד לך את הרגע?
יוון ראשית
5 יעדים ביוון שמשתלם לצלם

יוון היא אחד היעדים הפופולריים לנופש בקרב ישראלים. החופים היפים, האוכל הטוב, האווירה הרגועה וכמובן הקרבה הגדולה לישראל, הופכים את יוון למקום שכיף לחזור אליו שוב ושוב. יוון היא אמנם

Read More »
תמונה
איך לבחור צלם לאירוע שלך

אם אתם מתלבטים בסוגיית צלם לאירוע שלכם, מומלץ מאוד לבחור באנשי צוות המסוגלים לתעד את הרגעים הכי יפים וספונטניים. בצילום, התמונות האותנטיות הן התמונות המנצחות. החוכמה, היא לדעת כיצד לתעד

Read More »
המילים שמאחורי התמונה

התמונה אשר מתקבלת יכולה לספר סיפור שלם. כיצד זה מבוצע? להלן כל הפרטים.   עבודתו של צלם – להעביר מילים באמצעות תמונה צלמים רבים רואים עצמם כאמנים, ולא בכדי. בשונה

Read More »
בחירת צלם לאירוע
בחירת הצלם המושלם לאירוע

בחירה של צלם עבור האירוע, גם אם מדובר באירוע קטן הוא גדול היא בחירה לא פשוטה. כיצד נדע באיזה צלם לבחור? להלן כל הפרטים.     בחירת הצלם המושלם לאירוע

Read More »
HOW DO I LEARN TO PHOTOGRAPH?

Digital photography is now an integral part of our lives. Wherever you are, there is always someone who, with his phone, a small compact camera or a more demanding digital SLR,

Read More »
רוצה שג'וש יתעד לך את הרגע?